Three Sixty Modn-3 AC Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor |
|---|---|
| Blade Material | Aluminium |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | Not Tested |
| Motor Type | AC |
| Control Type | Wall Control |
| Summer / Winter Use? | Not Reversible |
| Ceiling to Blade Drop | 260mm |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 30 degrees |
| Light Included? | Included |
The Modn-3 ceiling fan has been designed and engineered using lightweight materials to produce an optimum airflow of 7,171 m3/ hr at top speeds. It is suitable for indoor installation such as living rooms and entertainment spaces.
Three Sixty Modn-3 Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 (Low) | 76 | 9 | 2,802 m3/hr |
| 2 | 128 | 23 | 4,645 m3/hr |
| 3 (High) | 188 | 55 | 7,171 m3/hr |
Supplied with a 3-speed wall control with dimmer. The motor achieves a superior balance between airflow performance and energy usage.
Understanding the Three Sixty Modn-3 Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 12W |
| Lumens | 1100 |
| Light Temperature | 3000k(Warm) |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.



















Reviews
There are no reviews yet.