Ventair Spyda Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 127cm (50″) |
| Blade Pitch | Highly curved |
| Motor Type | AC |
| Control Type | Wall Control |
| Summer / Winter Use? | Reversible from switch on motor |
| Ceiling to Blade Drop | 332mm (395mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable up to 18 degrees |
| Light Included? | Included |
It features the latest true-spin technology, which produces low noise and uses the highest Japanese bearings. This helps create a smooth operation, guaranteed to give years of trouble-free operation.
Ventair Spyda Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 107 | 14W | 6,060 m3/hr |
| 2 | 170 | 34W | 10,020 m3/hr |
| 3 | 230 | 55W | 12,600 m3/hr |
Combines style and performance, making it ideal for bedrooms.
Understanding the Spyda Light
| Light Type | Integrated CCT LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 2050lm |
| Light Temperature | 3000K, 4200K, 6500K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for ‘colour changing technology‘, which means you can select the temperature that suits your preferences. You can switch between these temperatures via the remote. Step Dimmable – 4 Steps from 25% to 100% brightness. Flick the wall-mounted light switch on – light will be 100%. Whilst on, flick the switch off, then on again within 2 seconds. Light will then be at 75%. Continue the same process to reach 50% and 25% levels. Note – If the light switch is off for more than 2 seconds, the light will revert to the 100% setting when next operated.




















Reviews
There are no reviews yet.