Domino Features Overview:
| Installation | Ceiling Only |
|---|---|
| Hole Size | 540mm x 320mm |
| Required Install Depth | Requires 235mm of cavity space |
| Extraction Rate | 500 m3/hr |
| Noise | TBC |
| Motor Wattage | 60w |
| Ductable | Yes – 150mm diameter |
The newly updated Domino Exhaust Fan looks great in bathrooms with its linear design. Featuring 2 11w CCT LED lights and a central R7s Heat Lamp (800w), the Domino lights, heats and clears steam from your bathroom to ensure a comfortable and healthy environment for you and your family. All functions can be used simultaneously.
Box Includes
- 3 Gang switch wall controller
- 1 x 1.5m flexible aluminium duct
- 2 Clamps for Ducting
- External Wall Grille
- Cutout Template
Understanding the Mercator Domino Heat & Light:
| Light Type | CCT LED |
|---|---|
| Light Wattage | 2 x 11w (22w) |
| Lumens | TBC |
| Light Temperature | 3000K, 4000K, 5000K |
| Heat Lamp | 1 x 800W, R7 |






Kevin –
Overall a great product, does exactly what is says it will, looks great .
Alexander –
Good product looks cool..
Jason –
Great exhaust fan power, much better than the old 3 in 1 it replaced. Looks so much better too
Karen –
Very good product, I already had one and purchased this for second bathroom
ILONA –
Still waiting for it to be installed once our bathroom is finished being renovated