Brilliant Bahama DC Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | 14 degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control | SMART Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 375mm to base of light |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 17 degrees |
| Light Included? | Included |
Equipped with Quick Connect Plug System to reduce installation time. Crafted with a durable metal body and canopy construction with ABS moulded blades, it is perfect for indoor and outdoor settings.
Brilliant Bahama Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 87 | 5W | 4,170 m3/hr |
| 2 | 120 | 8W | 5,422 m3/hr |
| 3 | 150 | 13W | 6,840 m3/hr |
| 4 | 168 | 19W | 7,440 m3/hr |
| 5 | 195 | 31W | 8,940 m3/hr |
A 5-speed remote control is included with reverse mode for all-year-round use. Compatible with Google Assistant and Amazon Alexa devices. Maintains the same popular design as the previous Bahama model. Device Requirements: iOS 8.0 or higher, Android 4.1 or higher
Understanding the Brilliant Bahama Light
| Light Type | Integrated CCT LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18W |
| Lumens | 1000 |
| Light Temperature | 3000K, 4200K or 6000K |
| Dimmable | No |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
You can switch between these temperatures via the remote. Light is operated either by remote, app or compatible smart devices.























Karen –
Quiet and easy to remote control. Not so easy to link smart device.
Contains warning not to change the direction of the fan while in motion which is logical but clearly this shouldn’t be possible.
Paul –
Not happy with the colour of fan blades. Totally different to web site
Shirley –
I don’t know yet house not built