Brilliant Tempest Supreme Key Features
| Installation Location | Indoor Only |
|---|---|
| Blade Material | Timber |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | 11 Degrees |
| Motor Type | AC |
| Control Type | Wall Control |
| Summer/Winter use? | Reversible from switch on motor |
| Ceiling to Blade Drop | 325mm (270mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 32 degrees |
| Light Included? | Included |
It features a durable die-cast aluminium body and four plywood blades. It includes an integrated 18W tri-colour LED light with dimming capabilities and a 3-speed wall controller. Designed for year-round use with a reversible motor, it is 85% pre-assembled for quick installation, making it a highly efficient and practical cooling solution. Remote control adaptable, please see the accessories below.
Brilliant Tempest Supreme Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 73 | 12 | 4,250 m3/hr |
| 2 | 116 | 21 | 6,500 m3/hr |
| 3 | 188 | 50 | 10,450 m3/hr |
Ideally suited for medium-to-large indoor living areas, such as lounge rooms, bedrooms, and dining spaces, where its 10,450 m³/hr airflow can circulate effectively.
Understanding the Brilliant Tempest Supreme Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18W |
| Lumens | 1200lm |
| Light Temperature | 3000K, 4200K or 6000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.




















Reviews
There are no reviews yet.