Calibo Storm DC Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 106cm (42″) |
| Blade Pitch | 14 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 304mm (323mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for flat ceilings ONLY |
| Light Included? | Included |
The rust-free ABS blades can withstand the elements, and the DC motor uses less energy than traditional AC fans while providing superior airflow. Thus, you get strong cooling with lower electricity bills.
Calibo Storm DC Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 81 | 2.7 | 4,743 m3/hr |
| 2 | 98 | 3.3 | 5,568 m3/hr |
| 3 | 174 | 9.5 | 6,677 m3/hr |
| 4 | 215 | 15.2 | 8,346 m3/hr |
| 5 | 237 | 21.6 | 9,459 m3/hr |
| 6 | 247 | 26 | 11,129 m3/hr |
The multiple speed settings and reversible airflow give you complete control over the airflow, allowing you to create the perfect environment for your needs.
Understanding the Calibo Storm DC Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18W |
| Lumens | Max 2370 Lumens |
| Light Temperature | 3000k, 4000k or 6000k |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.























Reviews
There are no reviews yet.