Fanco Eco Silent Pro Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 142cm (56″) |
| Blade Pitch | 10 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control | Smart Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote & smart app |
| Ceiling to Blade Drop | 272mm (314mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 18 degrees |
| Light Included? | Included |
Constructed from durable, virgin ABS, the blades are designed to deliver lasting durability with a refined finish. An intuitive remote control provides effortless operation from anywhere in the room, allowing you to easily adjust fan speed and lighting or activate the convenient timer with 1, 4, or 8-hour automatic shut-off options.
Control your comfort right from your smartphone with Fanco’s range of smart ceiling fans. By integrating cutting-edge SMART technology with high-efficiency DC motors and LED lighting, Fanco provides a seamless, eco-friendly way to manage your home’s climate.
CLICK TO DOWNLOAD SMART CEILING FAN SETUP GUIDE
Fanco Eco Silent Pro Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 1.8 | 4479 m3/hr |
| 2 | 85 | 3 | 6871 m3/hr |
| 3 | 115 | 6.5 | 8517 m3/hr |
| 4 | 145 | 13.5 | 11171 m3/hr |
| 5 | 175 | 24 | 13346 m3/hr |
| 6 | 195 | 40 | 15388 m3/hr |
Enjoy personalised comfort with six selectable speed settings, from gentle, near-silent airflow to powerful cooling. Designed for all-season use, the reversible motor offers Summer and Winter modes to optimise air circulation—redistributing warmth in cooler months and delivering refreshing airflow when temperatures rise.
Understanding the Fanco Eco Silent Pro Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20 |
| Lumens | 1400lm, 1585lm, 1695lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K, 5000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology, which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
Choose from 3 colour temperatures – warm white, neutral white, or cool white.


































Susan (verified owner) –
We really liked this fan! We actually bought one for each room of the hous, but the 56 we just put in the lounge/dinning rooms. The electrician was a little worried at first about the remotes interfering with each other but they didn’t have that problem at all. They actually said they were easy to install. The SMART aspect was very easy to install on our phones and has been really convenient. The lighting options are good, there’s a lot of range. I wish it didn’t beep every single time it’s turned on or up, but it’s pretty minor. The fans all work beautifully, even on the lower settings. It took us a moment to realise the remote changed the dimming function very slowly, unless you hold the button down for a while.
Quick delivery, good price.