Fanco Eco Silent Pro Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 122cm (48″) |
| Blade Pitch | 10 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control | Smart Control |
| Summer / Winter Use? | Reversible from remote & smart app |
| Ceiling to Blade Drop | 272mm (314mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 18 degrees |
| Light Included? | Included |
Crafted from durable, high-quality virgin ABS, the blades are engineered to ensure long-lasting performance. This robust construction makes the fan suitable for indoor spaces as well as outdoor undercover, and coastal installations.
Control your comfort right from your smartphone with Fanco’s range of smart ceiling fans. By integrating cutting-edge SMART technology with high-efficiency DC motors and LED lighting, Fanco provides a seamless, eco-friendly way to manage your home’s climate.
CLICK TO DOWNLOAD SMART CEILING FAN SETUP GUIDE
Fanco Eco Silent Pro Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 1.3 | 3449 m3/hr |
| 2 | 90 | 2 | 4507 m3/hr |
| 3 | 130 | 5 | 6781 m3/hr |
| 4 | 170 | 10 | 8147 m3/hr |
| 5 | 215 | 20 | 10357 m3/hr |
| 6 | 255 | 36 | 12000 m3/hr |
The fan is versatile between 6-speed settings, with impressive airflow output. It is a popular choice for bedrooms as RPM on low speed is a minimal 60 revolutions per minute. Fan timer included with 1, 4, & 8H settings.
Understanding the Eco Silent Pro Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1400lm, 1585lm or 1695lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology, which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
The Eco Silent ceiling fan has a smart dimming LED light that can easily be controlled with the remote. It works with the on/off light switch feature as well. The light kit has a memory function that will turn on the fan to the last used temperature and brightness. The LED panel is user-replaceable.




































Reviews
There are no reviews yet.