Fanco Eco Style Key Features
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 152cm (60″) |
| Blade Pitch | 15 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 295mm (330mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Light Included? | Included |
Engineered for comfort and convenience, this fan is designed for large rooms and bedrooms. It includes a multifunction remote control and is backed by a solid warranty, offering long-term value in both performance and design.
Fanco Eco Style Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 80 | 5.6 | 6880 m3/hr |
| 2 | 96 | 8.3 | 8050 m3/hr |
| 3 | 113 | 11 | 9290 m3/hr |
| 4 | 136 | 17 | 10500 m3/hr |
| 5 | 164 | 27 | 13500 m3/hr |
| 6 | 191 | 40 | 15200 m3/hr |
The fan offers a great range of speeds, ranging from the low 6,880 all the way up to an impressive 15,200 m3/hr. The fan offers all the typical benefits you would find in a DC motor, including energy efficiency. In conclusion the fan is well suited for a large living space indoors or outdoors.
Understanding the Fanco Eco Style Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 24W |
| Lumens | 1435lm, 1474lm or 1461lm |
| Light Temperature | 3000K, 4200K or 6000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
Features a user replaceable LED light panel. This plug in component can be replaced without the need for an electrician.
Please note: Colour variations may be attributed to differences in monitors/screens, lighting sources, digital photography, and individual perceptions of colours. This fan includes two extension rods, one is 125mm long and the other is 250mm long. The ceiling to blade drop of 295mm is achieved by using the smaller, 125mm rod.





































Reviews
There are no reviews yet.