Fanco Infinity-iD Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 122cm (48″) |
| Blade Pitch | 12 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control | Smart Control |
| Summer / Winter Use? | Reversible from remote & smart app |
| Ceiling to Blade Drop | 270mm (330mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 7 degrees |
| Light Included? | Included |
Crafted with premium ABS blades for reliable performance and a sleek, refined look. The intuitive remote control allows effortless speed adjustment and convenient 1H to 9-hour timer settings for added flexibility.
The manual for the smart control can be accessed via this link: Fanco Smart Manual.
Fanco Infinity-iD Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 3.2 | 3,240 m3/hr |
| 2 | 94 | 4.2 | 4,553 m3/hr |
| 3 | 129 | 6.1 | 5,861 m3/hr |
| 4 | 163 | 9.1 | 7,056 m3/hr |
| 5 | 197 | 13.5 | 8,129 m3/hr |
| 6 | 230 | 20.2 | 9,409 m3/hr |
Customise the airflow to suit your comfort, from a soft, gentle breeze to a strong cooling airflow with the 6-speed settings. The summer/winter reverse function changes the blade direction, helping circulate warm air during winter and delivering a refreshing cooling effect in summer.
Understanding the Infinity-iD Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1300lm, 1600lm, 1500lm |
| Light Temperature | 3000K, 4200K, 5000K |
| Dimmable | Yes – Stepless |
CCT stands for ‘colour changing technology’ which means you can select a desired temperature depending on your preferences. To switch between colour temperatures you can use the included remote.
The Infinity-iD ceiling fan has a dimming LED light that can easily be controlled with the remote. The light kit has a memory function that will turn on the fan to the last used temperature and brightness. The LED panel is user-replaceable.






























Matthew (verified owner) –
Review was left without specific comments
Bipin (verified owner) –
The fan works perfectly well as we expected.
Shopping process was straightforward and fan got delivered well before the expected delivery date.
Marcelo (verified owner) –
These fans are good looking (bought two).
The synch with the app was easy and gives you additional remote control.
The fan has 6 speeds, and the wind swoosh can be heard at the top speed, but is completely silent on the other 5 modes.
Compared to another Fanco fan (Gaio) in another bedroom the same size, this one feel like is not moving as much air as the Gaio.
The light provided is ample
Great service, easy to buy, and when I’ve aske questions about the product, they were answed quickly and fully.
They even followed up with a phone call to make sure I was aware of the delivery date and address
Colin (verified owner) –
Ordering our products was easy & delivery was super quick
Amelia (verified owner) –
Review was left without specific comments
Queron (verified owner) –
Great, sleek fan that’s quiet and easy to connect to our smart home.
Even the electrician commented that they were ‘nice fans’.
Everything went smoothly. Orders were dispatched and arrived without any issue. They’re prices appeared to be less than anything else I could find.
Gai (verified owner) –
I am very happy with Fansonline Easy to use products are good and quick delivery
Great service