Mercator Eagle V2 Key Features
| Installation Location | Indoor |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 141cm (56″) |
| Blade Pitch | 23 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 303mm (368mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 13 degrees |
| Light Included? | Included |
It is tropically rated and is suitable for indoor installation only. It is crafted with a metal body with corrosion and moulded blades. It is ideal with angled ceilings up to 21 degrees with compatible 60cm & 90cm downrod.
Mercator Eagle V2 Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 2 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 3 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 4 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 5 | Not Tested | Not Tested | Not Tested |
| 6 | Not Tested | 35 | 12176 m3/hr |
The design and size make this a great choice for indoor living spaces such as bedrooms, living rooms, kitchens, dining rooms, and studies.
Understanding the Mercator Eagle V2 Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 12 |
| Lumens | 900lm |
| Light Temperature | 4000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.

















Ron –
Good air flow and quiet and looks good