Lava Duo 2 Features Overview:
| Installation: | Ceiling ONLY |
| Colour: | White |
| Capacity | 270 m3/hr |
| Noise: | TBC |
| Wattage: | 30 w |
| Ductable: | Yes (100mm duct) |
| Hole Size: | 345mm x 190mm |
| Light | 2x 6w LED R63 (450lm/3000K) |
| Heat Lamp | 2 x 275W |
| Required Cavity Height | 220mm |
The Mercator Lava Duo 2 Exhaust Fan is a standard performance bathroom heater with exhaust and LED light featuring two 275W infrared heat lamps for instant heating, two 6W energy saving LED R63 lights and high airflow extraction up to 270 m3/hr. Product models in white and two-tone silver colours are available.
Lava Duo 2 Features
- Ideal for bathrooms
- 3 year warranty
- 2 x 275W durable IR lamps for instant heating included
- 2 x 6W R63 (450lm) 3000k energy saving LED lights included
- Very high airflow extraction up to 270 m3/hr
- 30W ball bearing motor
- Draft stopper and 1.5m 100mm flexible duct included for energy efficient operation
- Wall controller with 3 gang switch included for separate heat, light and fan control
- Thermal cut-out feature for safety
- Removable grille for easy cleaning




Kathy –
The product is good, I picked the same one we had already, And it works well very happy.
Belinda –
The service was fantastic.