Brilliant Tempest Key Features
| Installation Location | Indoor |
|---|---|
| Blade Material | Timber |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | 11 Degrees |
| Motor Type | AC |
| Control Type | Wall Control |
| Summer/Winter use? | Reversible from switch on motor |
| Ceiling to Blade Drop | 270mm (350mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 32 degrees |
| Light Included? | Included |
Quiet and energy-efficient 54W motor that delivers powerful airflow. It includes an integrated 18W tri-colour LED light with dimming capabilities and a 5-speed remote control with a timer and reverse function for year-round use. Constructed with a durable metal body and four ABS blades, this fan is designed for quick installation and is suitable for both indoor and covered outdoor environments.
Brilliant Tempest Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 73 | 12 | 4,250 m3/hr |
| 2 | 116 | 21 | 6,500 m3/hr |
| 3 | 188 | 54 | 10,450 m3/hr |
Engineered for high-efficiency performance, utilising an AC motor to achieve a maximum airflow of 10,450 m³/hr. It offers six adjustable speed settings, allowing for precise control over air delivery and energy consumption. Suitable for living spaces and play areas.
Understanding the Brilliant Tempest Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18W |
| Lumens | 1300lm, 1600lm or 1500lm |
| Light Temperature | 3000K, 4200K or 6000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.

























Reviews
There are no reviews yet.