Salvador Features Overview:
| Installation | Ceiling Only |
|---|---|
| Fascia Size | 588mm x 390mm |
| Required Install Depth | Requires 250mm of cavity space |
| Hole (Cutout) Size | 555mm x 356mm Rectangle |
| Extraction Rate | 320 m3/hr (88.89 l/s) |
| Noise | 48 dB(A) |
| Ductable | Yes – 120mm diameter |
Featuring a reliable AC motor and a powerful PTC heater, the Eglo Salvador effectively removes steam, moisture, and humidity. Built for small and regular-sized bathrooms, it combines efficient ventilation and reliable heating for everyday comfort and convenience.
Package includes: 3m flexible duct (120mm), cut-out template, wall switch and an exterior grille.
Refer to these links to download the installation manual and spec sheet for more technical details.
CLICK TO DOWNLOAD EGLO SALVADOR INSTALLATION MANUAL
CLICK TO DOWNLOAD EGLO SALVADOR SPEC SHEET
Understanding the Eglo Salvador Heat & Exhaust Fan:
| Heat Type | PTC Heater |
|---|---|
| Heat Wattage | 2000W |
| Fan Power | 50W AC |
| Fan Type | Exhaust Fan |
Conveniently control and customise the unit’s functions with the included wall control switch, designed for easy everyday operation and added bathroom comfort.





































Reviews
There are no reviews yet.