Fanco Infinity-iD Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 162cm (64″) |
| Blade Pitch | 13 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control | Smart Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote & smart app |
| Ceiling to Blade Drop | 310mm (360mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 7 degrees |
| Light Included? | Included |
With its sleek, modern architectural design and quiet operation, this stylish ceiling fan is ideal for any space in your home, including the bedroom and even outdoor or coastal areas. It features a convenient remote control and smart functionality, offering six speed settings, a 1–9 hour timer, and reverse mode for year-round comfort.
Fanco Infinity-iD Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 4.6 | 6,983 m3/hr |
| 2 | 85 | 6.4 | 8,136 m3/hr |
| 3 | 109 | 9.6 | 9,045 m3/hr |
| 4 | 133 | 14.1 | 10,795 m3/hr |
| 5 | 157 | 22.3 | 11,589 m3/hr |
| 6 | 180 | 32.3 | 13,658 m3/hr |
The fan features six speed settings, enabling you to adjust the airflow to your liking. The lowest setting provides a gentle breeze at 6,983 m³/hr, while the highest setting delivers a powerful gust, moving up to an impressive 13,658 m³/hr. This robust airflow is capable of effectively cooling large living spaces, bedrooms, and even outdoor undercover areas.
Understanding the Fanco Infinity-iD Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18W |
| Lumens | 1300lm, 1600lm, 1500lm |
| Light Temperature | 3000k, 4200k or 5000k |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology, which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
The manual for the smart control can be accessed via this link: Fanco Smart Manual.




























Phil (verified owner) –
The fans move plenty of air they look great. The quality seems ok. The fans have only been installed for 8 days. So far so good.
All done online very seamless process.