Fanco Sanctuary Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | Solid Timber |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | 10 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 288mm (338mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Light Included? | Included |
The Fanco Sanctuary combines anti-corrosive metal components with solid timber blades sealed for protection, delivering a durable and stylish fan ideal for outdoor and coastal environments.
Note: Solid timber blades are a natural material and may result in minor variations in performance specifications.
Fanco Sanctuary Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 69 | 5.7 | 3,012 m3/hr |
| 2 | 94 | 7.8 | 3,820 m3/hr |
| 3 | 113 | 11.5 | 4,010 m3/hr |
| 4 | 133 | 16.2 | 5,332 m3/hr |
| 5 | 155 | 25.4 | 7,020 m3/hr |
| 6 | 181 | 40 | 8,860 m3/hr |
This energy-efficient fan features a high-performance 40W DC motor that delivers a powerful 8,860 m³/hr of airflow at maximum speed while keeping operational costs low. Designed for year-round use, it includes a remote control with a reversible motor function to optimise comfort in both summer and winter.
Understanding the Fanco Sanctuary Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 24W |
| Lumens | 1356lm, 1600lm or 1421lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 6000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.





























Scott (verified owner) –
Looks fan-tastic. Quick service & great to deal with.