Fanco Sanctuary Key Features
| Installation Location | Indoor Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | Solid Timber |
| Overall Diameter | 178cm (70″) |
| Blade Pitch | 10 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control |
| Summer / Winter use | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 322mm (392mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Light Included? | Included |
Designed for durability, the Fanco Sanctuary features anti-corrosive paint on all metal components and a protective sealer on the solid timber blades, making it well-suited for alfresco spaces, outdoor areas, and coastal environments. A 6 Speed remote control is included, which includes a timer, allowing you to select from 1H / 4H / 8H.
Fanco Sanctuary Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 55 | 5.4 | 3,150 m3/hr |
| 2 | 86 | 10.3 | 5,230 m3/hr |
| 3 | 103 | 15 | 6,879 m3/hr |
| 4 | 115 | 20 | 8,520 m3/hr |
| 5 | 128 | 26 | 9,053 m3/hr |
| 6 | 147 | 38 | 11,176 m3/hr |
Can be used all year round with model reversible via included remote. Low running costs, uses only 38W from efficient DC motor on max speed.
Understanding the Fanco Sanctuary Light
| Light Type | CCT LED |
|---|---|
| Light Wattage | 24W |
| Lumens | 1435lm, 1474lm or 1461lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 6000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
Change the light temperature by pressing the light on/off button on the remote quickly, or by using the smart app. Select from warm white, natural or daylight light temperatures. The light has memory capability that keeps the settings when the light is switched off. The LED panel is user replaceable, this means that you can purchase a replacement / spare panel and swap it over yourself if required.
Note: Solid timber blades are a natural material and may result in minor variations in performance specifications. Due to the overall size of this fan and the longer than standard ceiling to blade drop of 447mm, we would recommend installation on a ceiling height of at least 2.7m. This model is supplied with 2 extension rods in the box: 125mm and 250mm rods.






























Reviews
There are no reviews yet.