Hunter Pacific Radical 3 Key Features
| Install Location | Indoor, Outdoor*, Coastal |
|---|---|
| Blade Material | Polymer |
| Overall Diameter | 152cm (60″) |
| Blade Pitch | 12 degrees |
| Motor Type | DC |
| Operation | Remote Control (wall controller accessory available) |
| Summer / Winter Use? | Reversible from Remote |
| Ceiling to Blade drop | 265mm |
| Angled Ceilings? | Suitable for FLAT Ceilings Only (38 degree ceiling kit accessory available) |
| Light | Included |
*Outdoor – this fan can be installed in outdoor locations provided it is fully undercover. This model utilises a DC motor, however it has an internal inverter and is therefore compatible with normal AC electrical systems. It cannot be connected directly to a DC power source.
Hunter Pacific Radical 3 Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 78 | 3.5 | Not Specified |
| 2 | 102 | 6.4 | Not Specified |
| 3 | 116 | 8.7 | Not Specified |
| 4 | 134 | 12.7 | Not Specified |
| 5 | 147 | 16.7 | Not Specified |
| 6 | 160 | 21.8 | Not Specified |
| 7 | 172 | 26.9 | Not Specified |
| 8 | 179 | 30.2 | Not Specified |
| 9 | 188 | 35 | 16,272 m3/hr |
The included remote offers 9 different speed settings, at only 35 watts on the highest setting.
Better more, there is an impressive 16,272 m3/hr airflow output.
Understanding the Hunter Pacific Radical 3 Light
| Light Type | CCT LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18w |
| Lumens | TBC |
| Light Temperature | 3000K, 4000K, 6000k |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for ‘colour changing technology’ which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
Change the light temperature by pressing the light on/off button on the remote quickly. Select from warm white, natural or cool white. Remote operation is great for bedrooms. The light has memory capability that keeps the settings when the light is switched off.


























Reviews
There are no reviews yet.