Ventair Sonnet Key Features
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Glass Fibre Composite |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | Not Tested |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Wall Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from switch on motor |
| Ceiling to Blade Drop | 295mm (329mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 18 degrees |
| Light Included? | Included |
Durable glass fibre composite 4-blade design optimised for steady, efficient airflow.
Ventair Sonnet Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 100 | 6 | 7860 m3/hr |
| 2 | 140 | 13 | 10200 m3/hr |
| 3 | 200 | 40 | 14060 m3/hr |
Up to 14,060 m3/hr airflow at only 20W ensures powerful, energy-saving performance for small to medium rooms.
Understanding the Ventair Sonnet Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1763lm, 1789lm or 1831lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 6000K |
| Dimmable | No |
CCT stands for colour changing technology, which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
Choose from 3 colour temperature options – warm white, neutral white, or cool white.


























Reviews
There are no reviews yet.