Ventair Stanza Key Features
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Glass Fibre Composite |
| Overall Diameter | 122cm (48″) |
| Blade Pitch | Not Tested |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Wall Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from switch on motor |
| Ceiling to Blade Drop | 343mm (375mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 18 degrees |
| Light Included? | Included |
Built with three glass fibre composite blades, delivering reliable durability and consistent, efficient airflow.
Ventair Stanza Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 100 | 4.5 | 5700 m3/hr |
| 2 | 140 | 8 | 8050 m3/hr |
| 3 | 200 | 20 | 12300 m3/hr |
Enjoy powerful airflow of up to 12,300 m3/hr with just 20W of energy use, ideal for efficiently cooling small to medium rooms.
Understanding the Ventair Stanza Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1842lm |
| Light Temperature | 4000K |
| Dimmable | No |
Designed with a 20W LED light, giving you added ambience and functional lighting.























Reviews
There are no reviews yet.