Ventair Stanza Key Features
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Glass Fibre Composite |
| Overall Diameter | 122cm (48″) |
| Blade Pitch | Not Tested |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Wall Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from switch on motor |
| Ceiling to Blade Drop | 343mm (404mm to base of motor) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 18 degrees |
| Light Included? | 2 Lamp Holders Included |
Designed with 3 strong glass fibre composite blades to ensure smooth operation and optimal airflow performance.
Ventair Stanza Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 100 | 4.5 | 5700 m3/hr |
| 2 | 140 | 8 | 8050 m3/hr |
| 3 | 200 | 20 | 12300 m3/hr |
With airflow reaching 12,300 m3/hr at only 20W, this fan offers energy-efficient cooling for small to mid-sized areas.
Understanding the Ventair Stanza Light
| Light Type | B22 |
|---|---|
| Light Wattage | 2 x 7W (14W in total) |
| Lumens | Not Tested |
| Light Temperature | Not Tested |
| Dimmable | No |
Equipped with two(2) B22 light sockets, giving you added ambience and functional lighting.
Disclaimer: Please note that globe lights are not included.











Reviews
There are no reviews yet.