Claro Glider Key Features
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Overall Diameter | 132cm (52″) |
| Blade Pitch | 16 degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control |
| Summer / Winter Use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 330mm (420mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable up to 15 degrees |
| Light Included? | Included |
*Note – 2 rods are included in the box – (125mm and 250mm long). All measurements are based on the use of a 125mm rod. The 250mm rod is perfect for higher-than-average ceilings.
Claro Glider Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 62 | 2.9 | 2841 m3/hr |
| 2 | 91 | 5.5 | 4557 m3/hr |
| 3 | 120 | 10.0 | 6611 m3/hr |
| 4 | 152 | 17.1 | 9214 m3/hr |
| 5 | 181 | 26.5 | 10471 m3/hr |
| 6 | 213 | 44.8 | 12661 m3/hr |
The Claro Glider offers an excellent range of speeds, with the high speed offering exceptional airflow for a 52-inch fan. Energy consumption is low thanks to the economical DC motor.
Understanding the Claro Glider Light
| Light Type | CCT LED |
|---|---|
| Light Wattage | 24W |
| Lumens | 1400lm, 1500lm, 1450lm |
| Light Temperature | 3000k, 4500k or 6500k |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
User replaceable LED light module, available to purchase if required or if you just want to have a spare!































Andrew (verified owner) –
After purchasing a DC fan from Fansonline before, l can’t stress enough the low operating noise. Especially at night in any bedroom arrangement. Quality build & ease of installation makes this brand a go to for us now, and in the past. Chose the 52 model in this lounge installation due to the open plan living area and have not been disappointed in performance.
Nick Andjelic –
Excellent service and quick delivery.