Fanco Eco Silent Deluxe Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor (Damp Location) & Coastal Rated |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 142cm (56″) |
| Blade Pitch | 13 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control | Smart Control |
| Summer / Winter Use? | Reversible from remote & smart app |
| Ceiling to Blade Drop | 270mm |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Light Included? | Included |
Brushless DC Motor Technology at an affordable price with a remote that is ready for use once the fan is fully installed – no setup required
Also available in a 52″ size, meaning you can opt for the 56″ model for larger areas and 52″ for bedrooms.
The manual for the smart control can be accessed via this link: Fanco Smart Manual.
Fanco Eco Silent Deluxe Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 5 | 5,631 m3/hr |
| 2 | 88 | 7 | 6,953 m3/hr |
| 3 | 116 | 10 | 8,824 m3/hr |
| 4 | 145 | 15 | 10,630 m3/hr |
| 5 | 174 | 24 | 13,874 m3/hr |
| 6 | 200 | 35 | 15,639 m3/hr |
Class-leading energy-efficient DC motor, consuming a mere 5 watts at the lowest speed. Excellent range of speeds, making the fan incredibly versatile
Popular choice for bedrooms as RPM on low speed is very low at 60 revolutions per minute.
Understanding the Fanco Eco Silent Deluxe Light
| Light Type | CCT LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18W |
| Lumens | 1300lm, 1600lm or 1500lm |
| Light Temperature | 3000K, 4200K or 5000K |
| Dimmable | Yes – Stepless |
CCT stands for ‘colour changing technology’ which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
Change the light temperature by pressing the light on/off button on the remote quickly. Select from warm white, natural or cool white. Remote operation is great for bedrooms. The light has memory capability that keeps the settings when the light is switched off.

































Adam (verified owner) –
Probably the best ceiling fan I’ve ever seen and had.
Zoe (verified owner) –
Excellent fan, great air flow. Quiet. love the 3 different tones of light & the dimmer. We have high ceilings so have a rod and this works very well.
Denise (verified owner) –
Great fan. Silent and works quietly and well.
No issues whatsoever.
Jimmy (verified owner) –
Pretty quiet, no wobble. Bright light. Good air flow.
Seamless, no issues with experience.
Ham (verified owner) –
A very good fan with great functionality except the light cover doesnt actually fit, like you get a cover with a thread on it but the fan has no corresponding thread to actually attach it. So if you want a cover for your light might need a different one. So that part is annoying.
Wendy (verified owner) –
Easy install. They look great and we love the speeds and different light settings. Nice looking remotes too
Michael Vocke (verified owner) –
Customer left a 5 Star review without further comments.
Deborah –
Colin –