Fanco Horizon DC Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 162cm (64″) |
| Blade Pitch | 17 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control | Smart Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote & smart app |
| Ceiling to Blade Drop | 300mm |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 15 degrees |
| Light Included? | Included |
The fan is flexible in installation thanks to Horizon’s suitability in indoor & outdoor locations including coastal locations. It is also usable for angled ceilings up to 15 degrees. The fan can be controlled with either the remote or by using the smart app.
Control your comfort right from your smartphone with Fanco’s range of smart ceiling fans. By integrating cutting-edge SMART technology with high-efficiency DC motors and LED lighting, Fanco provides a seamless, eco-friendly way to manage your home’s climate.
CLICK TO DOWNLOAD SMART CEILING FAN SETUP GUIDE
Fanco Horizon Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 4.9 | 6,913 m3/hr |
| 2 | 88 | 7.1 | 8,821 m3/hr |
| 3 | 116 | 11.6 | 10,881 m3/hr |
| 4 | 145 | 18.6 | 13,988 m3/hr |
| 5 | 174 | 30 | 17,376 m3/hr |
| 6 | 200 | 45 | 19,010 m3/hr |
The Horizon is a popular choice for larger areas with very high airflow of 19,010 m3/hr at maximum speed. A class-leading energy efficient, DC motor consumes only 45w at this speed.
Understanding the Horizon Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 18W |
| Lumens | 1300lm, 1600lm or 1500lm |
| Light Temperature | 3000K, 4200K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for ‘colour changing technology’ which means you can select a desired temperature depending on your preferences. To switch between colour temperatures you can use the included remote.
The Horizon ceiling fan has a smart dimming LED light that can easily be controlled with the remote. It works with the on/off light switch feature as well. The light kit has a memory function that will turn on the fan to the latest used temperature and brightness. The LED panel is user replaceable.













































Paul (verified owner) –
Performs well. Moves good airflow, light is very bright. Easy install. Quite opetation and looks good.
Easy transaction, very fast delivery to QLD.
Michael (verified owner) –
Very happy with the fan light and suits the outdoor application
Extension rod came complete with extension wiring harness and suited the job
Julieanne (verified owner) –
looks good and does the job well- light is good and with 6 speeds just perfect have recommended it to friends who were impressed with the whole set up would probably purchase one for our bedroom the light and speed settings very handy to have
could not fault service – item packed and delivered from Victoria to Qld in a matter of days – kept uptodate on purchase and deliver y
Lindy (verified owner) –
Love everything about it
Tom (verified owner) –
I bought two of the 64″ fans. They look great, work better than I expected and are very quiet. The Tayu smart function is a bonus. It was easy to install on our phones and it is easy and handy to use.