Ventair Skyfan Key Features
| Installation Location | Indoor & Outdoor Undercover |
|---|---|
| Blade Material | Glass Fibre Composite |
| Overall Diameter | 130cm (52″) |
| Blade Pitch | 12.5 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control |
| Summer / Winter use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 330mm (365mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable up to 15 degrees |
| Light Included? | Included |
Ventair Skyfan Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 90 | 3.9 | Not Published |
| 2 | 132 | 9 | Not Published |
| 3 | 166 | 15.6 | Not Published |
| 4 | 190 | 25.2 | Not Published |
| 5 | 210 | 31 | 14,610 m3/hr |
| Eco Mode | 110 | 5.8 | Not Published |
This 52″ fan features a premium energy-efficient DC motor that runs on just 3.9W at low speed, keeping energy use low. It operates quietly, making it ideal for living areas, while still providing strong airflow at high speed.
Understanding the Ventair Skyfan Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1800lm |
| Light Temperature | 3000K, 4000K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for colour changing technology which means you can select a desired temperature depending on your preferences.
Three colour temperatures available: Warm White, Natural White & Cool White


























Stuart (verified owner) –
Nice touch to the lounge powerful