Fanco Infinity-iD Key Features
| Installation Location | Indoor, Outdoor Undercover & Coastal |
|---|---|
| Blade Material | ABS Plastic |
| Overall Diameter | 137cm (54″) |
| Blade Pitch | 14 Degrees |
| Motor Type | DC |
| Control Type | Remote Control |
| Summer / Winter Use? | Reversible from remote |
| Ceiling to Blade Drop | 270mm (291mm to base of light) |
| Angled Ceilings? | Suitable for angled ceilings up to 10 degrees |
| Light Included? | Included |
Designed for sleep and architectural appeal, this sleek ceiling fan is the perfect addition to any modern bedroom or covered outdoor space. The fan features high-quality virgin ABS blades, built for lasting durability in both indoor and undercover environments. For effortless climate control, it comes equipped with a 6-speed remote that includes a built-in timer and a Summer/Winter reversible function, allowing you to maintain the perfect atmosphere year-round. The remote features a timer that can be set for 1, 4 or 8 hours.
Fanco Infinity-iD Performance Data
| Speed | RPM | Wattage | Airflow |
|---|---|---|---|
| 1 | 60 | 1.5 | 3,920 m3/hr |
| 2 | 90 | 3.5 | 7,095 m3/hr |
| 3 | 120 | 7 | 8,789 m3/hr |
| 4 | 150 | 15 | 10,853 m3/hr |
| 5 | 180 | 28 | 12,556 m3/hr |
| 6 | 200 | 39.5 | 14,125 m3/hr |
At its core is an ultra-efficient DC motor that consumes a mere 1.5W on its lowest speed, ensuring quiet operation and minimal energy costs.
Understanding the Infinity-iD Light
| Light Type | LED |
|---|---|
| Light Wattage | 20W |
| Lumens | 1309lm, 1495lm or 1608lm |
| Light Temperature | 3000K, 4200K or 5000K |
| Dimmable | Yes |
CCT stands for ‘colour changing technology’ which means you can select a desired temperature depending on your preferences. To switch between colour temperatures you can use the included remote.
Equipped with stepless dimming for seamless light transitions, greater control and integration, and reduced energy consumption—helping you create a perfectly balanced lighting environment







































Reviews
There are no reviews yet.